Blog związany z tematami technologicznymi. Recenzje, opisy i rozwiązania problemów natury technicznej, takich jak naprawa myszki, monitora, zasilacza, trochę o marketingu internetowym, SEO, SEM, pozycjonowanie. Czyli wszystko i nic ale może coś tutaj ciekawego dla siebie znajdziecie ;)

bezpieczeństwo

Wyszukiwarka która dba o twoją prywatność

duck logo
Kolejny wpis o prywatnośći

Większość z nas wie czym są wyszukiwarki internetowe, ale w wielkim skrócie są  to narzędzia do przeszukiwania zasobów sieci po danym haśle. W Polsce jak i na świecie największą popularność ma oczywiście Google a następne jest Bing a potem Yahoo. Google to oczywiście ponad 98% rynku wyszukiwarek, więc bez dwóch zdań jest typowym potentatem który może wszystko ….

Google, Google co żeś Ty za pani

No właśnie co z tym Google ? A no to, że jako potentat zbiera wszystkie ale to wszystkie informacje o naszej aktywności w sieci. Jak dla mnie jest to zła praktyka, cenie swoją prywatność i o tym pisałem trochę już w tym artykule: Nie daj się czytać innym! Dlatego nie będę się powtarzał. Wyszukiwarki są potrzebne, bez nich nie dałoby rady przeglądać zasobów sieci a wtedy sieć dla zwykłego kowalskiego stałaby się bezużyteczna. No właśnie ale dlaczego ktoś na drugim końcu świata ma znać nasze preferencje wyszukiwania chociażby ulubionego jedzenia ? Bo tak sobie wymyślili, że każdego w ten sposób będzie łatwiej 'profilować’, mógłbym tutaj, napisać kilka rzeczy, o teoriach spiskowych ale to innym razem. Dlatego uważam, że jeżeli chcemy troszkę ukrócić nasze profilowanie to warto skorzystać z wyszukiwarki DuckDuckGo.

Kaczka na straży naszej prywatności

DuckDuckGo to wyszukiwarka stworzona z myślą o zapewnieniu nam jak największej prywatności. Sami twórcy zapewniają, że nie gromadzą żadnych danych użytkowników. Jest to wielce prawdopodobne, bo aby trzymać taką ilość danych potrzeba potężnych zasobów.  Sama zaś wyszukiwarka oparta jest o otwarte oprogramowanie m.in. perl, FreeBSD, PostgreSQL, nginx, Memcached. Co jest bardzo fajnym rozwiązaniem, bo po raz kolejny pokazuje, że to co nie jest komercyjne potrafi być dla nas lepsze. Samą wyszukiwarkę znajdziemy pod adresem https://duckduckgo.com/ dostępna jest w 108 językach w tym Polskim.  Podział wyszukiwania jest podobny do tego znanego z Google a dokładniej, strony (web), grafika i wideo. Więc warto przetestować ją podczas tego gdy chcemy wyszukać jakieś treści a nie chcielibyśmy być z nimi połączeni (bo nam się profil googlowski zgorszy :D). Do tego należy nadmienić, że według rankingu Alexa, DuckDuckGo jest w rankingu 500 najczęściej odwiedzanych stron na świecie, a to już coś znaczy.

Dajcie znać co sądzicie o kaczce i czy profilowanie przez wyszukiwarki jest dla was problemem.

 

Leave a Reply