Blog związany z tematami technologicznymi. Recenzje, opisy i rozwiązania problemów natury technicznej, takich jak naprawa myszki, monitora, zasilacza, trochę o marketingu internetowym, SEO, SEM, pozycjonowanie. Czyli wszystko i nic ale może coś tutaj ciekawego dla siebie znajdziecie ;)

Serwisowa

Wymiana klawiatury w laptopie Toshiba Satellite L750

Cześć, często się zdarza, że klawiatury w laptopach po prostu umierają. Ostatnio w moje ręce trafiła  Toshiba Satellite L750 w której pewne sekcje klawiszy nie działały (tak fajnie grupowo). Jedyną dobrą opcją aby pozbyć się problemu była wymiana klawiatury na nową. A jak wiadomo, każdy model laptopa ma trochę inną procedurę demontażu i montażu. Model klawiatury akurat w przypadku tego laptopa to: 9Z.N4WSQ.01D więc nie pozostało, nic innego jak kupić zamiennik dla tego tego konkretnie modelu (zamiennik klasy A by był jak najbardziej zbliżony do oryginału, można było kupić oryginalną klawiaturę ale tutaj najważniejsza była cena naprawy – minimalizacja kosztów ;)). Po skompletowaniu części, można było przystąpić do wymiany.

Proces wymiany klawiatury opiszę w kilku krótkich krokach:

1. Trzeba wyciągnąć baterię z laptopa i odkręcić śrubkę która, ukryta jest pod nią:

2. Podważyć listwę nad klawiaturą w okolicach klawiszy F9/10, dlaczego akurat tutaj ? Bo gdy zrobimy to w innym miejscu to istnieje prawdopodobieństwo wyłamania plastikowych zaczepów. Delikatnie od tego miejsca należy pociągnąć w górę i cała listwa 'wyskoczy’ z trzymających ją plastikowych zatrzasków:

3. Po zdjęciu listwy należy odkręcić 4 śruby, które trzymają klawiaturę:

4. Po demontażu klawiatury, wysuwamy ją lekko do przodu i unosimy. Następnym krokiem jest wypięcie taśmy. Trzeba delikatnie podważyć 'zamek’ który trzyma taśmę do góry:

5. Po wyjęciu klawiatury, należy wpiąć taśmę, analogicznie do tego jak wypinaliśmy, tylko, że zamiast odpinać zabezpieczenie które jest w tym miejscu to należy zamknąć blokadę w dół,

6. Wkładając klawiaturę na miejsce, powinniśmy usłyszeć trzask wskakiwania na swoje miejsce,

7. Następnie należy przykręcić 4 śruby z pkt 3,

8. Zamocować listwę,

9. Przykręcić śrubę z pkt 1,

10. Cieszyć się nową działającą klawiaturą.

 

Podsumowanie

Jak widać wymiana klawiatury, nie jest tak straszna jak mogłoby się to wydawać. I raczej każdy będzie w stanie wykonać taki zabieg w domu zaoszczędzając przy tym na kosztach serwisu.

Mam nadzieję, że komuś przyda się wpis i teraz będzie w stanie sam sobie poradzić z wymianą klawiatury w tym konkretnym modelu albo innym. Najważniejsze to zapoznać się z instrukcją serwisową do danego modelu, znajdziemy takie dokumenty w sieci jak dobrze za nimi pogrzebiemy. 😉

Leave a Reply