Blog związany z tematami technologicznymi. Recenzje, opisy i rozwiązania problemów natury technicznej, takich jak naprawa myszki, monitora, zasilacza, trochę o marketingu internetowym, SEO, SEM, pozycjonowanie. Czyli wszystko i nic ale może coś tutaj ciekawego dla siebie znajdziecie ;)

e-sport, sprzęt

Rodzaje klawiatur – co wybrać?

rodzaje klawiatur

Dziś porozmawiamy o klawiaturach, temat prozaiczny ale bardzo często sprawiający zakłopotanie. Jestem graczem jaką klawiaturę powinienem kupić? Zajmuje się pisaniem tekstów czy klawiatura membranowa będzie lepsza od mechanicznej? A może bezprzewodowa dla większej wygody? Co wybrać, co kupić, która klawiatura będzie dla mnie odpowiednia.

Jakie są rodzaje klawiatur

Klawiatury membranowe – zasada działania klawiatury, która jest najpopularniejsza na rynku, jest banalnie prosta. Pod przyciskami umieszczona jest membrana wykonana z gumy, w momencie gdy wciskamy przycisk na klawiaturze wciskamy również membranę, która przekazuje informację na płytkę drukowaną i impuls płynie dalej do komputera i procesor przetwarza zdarzenie. Głównymi wadami klawiatur membranowych są:

  • Niska żywotność,
  • Słaby komfort pisania,
  • Dość wolny powrót klawisza na swoją pozycję po wciśnięciu.

Zaś jej zaletami, które sprawiły, że klawiatury membranowe są dziś tak popularne to:

  • Niski koszt produkcji,
  • Ciche działanie w porównaniu do klawiatur mechanicznych,
  • Łatwa dostępność.

Klawiatury mechaniczne – tutaj zamiast membrany gumowej mamy przełącznik mechaniczny. Należy nadmienić, że każdy przełącznik  jest niezależnym ośrodkiem rejestrującym jego naciśnięcie, dlatego nie ma problemu z anti ghosting’iem. Z racji zastosowania przełączników mechanicznych, klawiatury tego typu są dużo trwalsze od klawiatur membranowych. Ale nie jest to bez kosztowe. Klawiatury mechaniczne są dużo cięższe od membranowych, ich koszt produkcji jest większy i nie należą do urządzeń cichych, można powiedzieć, że wciskanie klawiszy przypomina dźwięk pisania na maszynach do pisania.

Zalety:

  • Wyższa trwałość,
  • Wyższa precyzja,
  • Szybsza reakcja na wciśnięcie,
  • Dźwięk maszyny do pisania (może być zaletą jak i wadą ;))

Wady:

  • Wyższy koszt produkcji,
  • Rozmiary, waga,
  • Głośne.

Ale czym jest ten magiczny przełącznik?

Jest to mechaniczny aktywator, który odczytuje swój stan, po wciśnięciu, następuje zmiana stanu i zostaje wysłany sygnał do komputera, który zostaje odczytany jako aktywacja danego klawisza. Przełączniki mechaniczne dzielimy na kilka rodzajów:

  • Blue (niebieskie),
  • Red (czerwone),
  • Black (czarne),
  • Brown (brązowe).

Krótka charakterystyka przełączników mechanicznych

Przełączniki blue, których aktywacja następuje w pewnym momencie, moment ten jest wyczuwalny poprzez zwiększenie oporu oraz charakterystyczny ‘klik’. Przez co otrzymujemy informację zwrotną, że nastąpiła aktywacja danego klawisza. Skok aktywacji znajduje się na 2 mm długości skoku od wciśnięcia a punkt oporu na długości 4 mm. Siła jaką należy przyłożyć by dany klawisz został wciśnięty to 50 gram.

Przełączniki red, działają na zasadzie liniowej, czyli od momentu wciśnięcia na całej długości skoku odczucia są prawie identyczne, nie ma żadnych punktów oporu i klawisz idzie jak po maślę. Aktywacja klawisza następuje podobnie jak w przypadku przełączników blue na długości skoku 2 mm. Siła którą należy przyłożyć by wcisnąć klawisz wynosi około 45 gram czyli mniej niż w przypadku niebieskich.

Przełączniki black, działają w identyczny sposób jak czerwone, na zasadzie liniowej. Jedyna różnica w porównaniu do czerwonych, to większa siła jaką należy przyłożyć aby nastąpiło wciśnięcie klawisza a co za tym idzie jego aktywacja.  W tym przypadku wynosi to około 60 gram.

Przełączniki brown, te przełączniki w porównaniu do czerwonych oraz czarnych, mają wyczuwalny i charakterystyczny moment zadziałania. Ale w przeciwieństwie do niebieskich nie towarzyszy temu charakterystyczny dźwięk. Skok aktywacji jest identyczny jak w przypadku poprzedników i wynosi 2 mm a siła jaką należy przyłożyć to 45 gram.

Klawiatury hybrydowe – są to klawiatury, w których zostały połączone dwie technologie, membranowa i mechaniczna. Oznacza to tyle, że jakaś część klawiszy na przykład ta najczęściej używana przez graczy (wasd) jest wyposażona w przełączniki mechaniczne a reszta klawiszy działa na zasadzie klawiatury membranowej. Takie klawiatury są z reguły tańsze od mechanicznych ale droższe od membranowych.

Klawiatury bezprzewodowe i przewodowe

Sposób komunikacji klawiatury z komputerem może być standardowo po kablu jak i w technologii bezprzewodowej. Jeszcze kilka lat temu bym powiedział, że technologia bezprzewodowa jest całkowicie bezużyteczna dla graczy, gdzie ułamek sekundy może decydować o wygranej lub przegranej. Obecnie input jest na tyle mały, że nie robi on praktycznie żadnej różnicy i tylko od naszych preferencji i budżetu zależy co wybierzemy dla siebie.

Anti ghosting co to takiego?

W kilku słowach, jest to funkcja zapobiegająca blokowaniu się klawiszy, przy wciśnięciu kilku na raz. Dzięki czemu podczas rozgrywki, nie będzie sytuacji, że po wciśnięciu kilku klawiszy, nie nastąpi reakcją. Bardzo przydatna funkcja dla graczy i osób piszących teksty lub klepiących kod.

No dobrze ale co wybrać?

Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bo klawiatura membranowa, mechaniczna jak i hybrydowa spełnią zawsze swoje podstawowe funkcje. Osoby dysponujące większym budżetem, grające trochę więcej lub zajmujące się pisaniem tekstów, programiści, powinni zainwestować w klawiaturę mechaniczną. Osoby używające komputera w ‘normalnych celach’ mogą śmiało korzystać z membranówek. Czasami dużo ważniejsze od technologii jaka została wykorzystana do przekazania informacji o wciśniętym klawiszu jest ważniejsza ergonomia. Każdy ma inne preferencje, jeden lubi bułki a drugi córkę piekarza ;). Podobnie jest z wyborem klawiatury jedni lubią niskie klawiatury a inni wysokie z dużym skokiem. Dlatego wybór jest kwestią preferencji i nie należy kierować się reklamami i zabiegami marketingowymi producentów a tym aby było nam wygodnie.

Ciekawostka historyczna

Nie od zawsze klawiatury posiadały układ QWERTY i dobrze znany graczom WASD. Najpierw klawiatury zostały wprowadzone w maszynach do pisania i posiadały układ alfabetyczny ABCDEFG, dopiero pod koniec XIX wieku został opracowany i opatentowany układ QWERTY przez  amerykańskiego wynalazcę i dziennikarza Christophera Sholesa. To dzięki niemu zawdzięczamy słynne QWERTY.

1 Comment

  1. W czasie poszukiwania w sieci potrzebnych informacji znalazłam ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że mają odpowiednią wiedzę na opisywany temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Gratki. Zdecydowanie będę polecał to miejsce i częściej odwiedzał zeby zobaczyć nowe artykuły.

Leave a Reply