Blog związany z tematami technologicznymi. Recenzje, opisy i rozwiązania problemów natury technicznej, takich jak naprawa myszki, monitora, zasilacza, trochę o marketingu internetowym, SEO, SEM, pozycjonowanie. Czyli wszystko i nic ale może coś tutaj ciekawego dla siebie znajdziecie ;)

marketing, pozycjonowanie

Pozycjonowanie, nie daj się robić w konia

pozycjonowanie

Pozycjonowanie co to jest ?

No właśnie czym jest to mistyczne pozycjonowanie, gdzie na każdym forum/lub i w mediach społecznościowych, jak padają pytania o to w jaki sposób wypromować swoją działalność to, zlatuje się banda sępów podrzucających linki do dobrych i sprawdzonych agencji zajmujących się pozycjonowaniem. Która zapewni nam dobrą pozycję i miliony nowych odbiorców.

Pozycjonowanie w wielkim uproszczeniu: sprawienie, by po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową danej frazy, połączonej tematyczne z profilem naszej strony internetowej, była ona jak najwyżej w wynikach wyszukiwania. Niby proste, niby nie. Wszyscy zapewniają, że są w tym najlepsi i zrobią to szybko i tanio (dobry żarty) a efekt będzie płatny tylko za wyniki.

No właśnie, za wyniki…

Teraz trzeba się zastanowić czym są te wyniki. Dla większości jest to pozycja w TOP googla ale czy jest to wynik miarodajny ? Większość agencji zajmujących się pozycjonowaniem, korzysta z własnych monitoringów do sprawdzania pozycji. Czyli, jeżeli fraza według tego monitoringu osiągnęła pozycję za którą według umowy musimy płacić to wtedy płacimy a co gdy …

Pozycja jest według monitoringu dobra a odwiedzin nie przybywa ?

A no właśnie to, że to pozycja z monitoringu firmy pozycjonerskiej. I ona ma niewiele wspólnego z rzeczywistością i czy faktycznie grupa docelowa naszych odbiorców do nas trafi. Bo tak z grubsza co wpływa na wynik wyszukiwania w google ? A no to:

  • lokalizacja,
  • profilowanie, o którym już pisałem w jednym z artykułów,
  • optymalizacja strony,
  • unikalność treści,
  • i wiele, wiele innych

Ale my skupimy się na profilowaniu 😉 Bo każdy użytkownik googla już dawno został sprofilowany, wyniki ma dopasowane do siebie najlepiej jak się da. I nie ważne, że pozycja z monitoringu firmy pozycjonującej będzie top 1 jak tak na prawdę nic kompletnie nie łączy nas z tą domeną. Nie otrzymamy tego wyniku na pierwszej stronie a raczej domeny podobne z którymi kiedyś mieliśmy już styczność.

Większość ludzi zajmujących się pozycjonowaniem powie, że to jest hejt i w ogóle nie prawda bo wiedzą doskonale co robią i jak osiągnąć jak najlepsze wyniki w jak najkrótszym czasie. Ale pozycjonowanie to proces długotrwały, wymagający dużego nakładu finansowego, czasowego i tylko takie działania przyniosą efekty na długie lata/miesiące i będą opłacalne.

Ale żeby nie być gołosłownym

Pokaże przykład profilowania wyników wyszukiwania na przykładnie domeny battalion1944.pl. Wykorzystamy do tego firefoxa i Google Chrome, z FireFoxa korzystam na co dzień i po wpisaniu hasła w wyszukiwarkę, korzystając z firefoxa o treści: „battalion 1944 polskie forum” otrzymuję takie wyniki:

wynik wyszukiwania firefox

 

 

 

 

 

Wynik wyszukiwanie z Chrome:

chrome battalion

 

 

 

 

 

 

 

Oczywiście do powyższych testów zostały wykorzystane również dwa różne konta google aby pokazać, że profilowanie, ma duży wpływ na to jaki docelowo osiągniemy wynik w wyszukiwarce a nie to za co każą nam płacić firmy pozycjonerskie. Bo dla osoby która chce promować swój biznes, nie liczy się sztuczna pozycja z monitoringu a to jaki osiągnie zasięg dla zwykłych klientów szukających akurat produktów, usług które taki przedsiębiorca oferuje. Dlatego nie dajcie się naciągać na oferty typu: płacisz tylko za wyniki, bo taka forma nie przyniesie wam żadnych korzyści a wydacie tylko pieniądze za sztuczne wyniki.

2 Comments

  1. SEO jest procesem długotrwałym i wymagającym specjalistycznej wiedzy. Gro ludzi uważa, że inwestując niewielką sumę pieniędzy może znaleźć się w top10 wyników wyszukiwania na bardzo długi okres czasu – niektórzy nawet twierdzą, że na zawsze. Niestety jest to efekt uboczny ogłoszeń publikowanych kilka lat wstecz na znanym portalu aukcyjnym, na którym można było kupić pozycjonowanie pakietu kilkunastu fraz za mniej niż 200 zł. Co prawda nigdy te działania nie były skuteczne, ale sam fakt istnienia takich ofert i składanie obietnic bez pokrycia utrwalił się w głowach dużej części osób. W rzeczywistości proces pozycjonowania powinien być prowadzony stale, jeśli chcemy uzyskać długotrwałe efekty. Obszerniejszy artykuł na ten temat można znaleźć na naszym blogu: https://www.grupa-tense.pl/blog/dlaczego-seo-to-proces-ciagly/, w którym opisaliśmy jak na podstawie blisko dziesięcioletniego doświadczenia w branży wygląda praktyka. Zapraszamy do lektury.

  2. Andrzej

    Całkiem ciekawe spojrzenie na sprawę pozycjonowania.

Leave a Reply