Blog związany z tematami technologicznymi. Recenzje, opisy i rozwiązania problemów natury technicznej, takich jak naprawa myszki, monitora, zasilacza, trochę o marketingu internetowym, SEO, SEM, pozycjonowanie. Czyli wszystko i nic ale może coś tutaj ciekawego dla siebie znajdziecie ;)

bezpieczeństwo, sieć, web

Phishing i vishing – co to za zagrożenia ?

Współcześni przestępcy internetowi wymyślili wiele sposobów wyłudzania poufnych danych. Wbrew pozorom każdy z nas, jeżeli nie zachowa czujności może paść ofiarą takiego oszustwa. Czym są dwa największe zagrożenia współczesnego cyberbezpieczeństwa – vishing i phishing ? Jak możemy się przed nimi skutecznie ochronić?

Czym jest phishing ? Jak skutecznie się przed nim ochronić ?

Phishing to jedna z najprostszych form ataku w sieci, niezwykle często stosowana przez cyberprzestępców przede wszystkim ze względu na wysoką skuteczność. W tym przypadku oszuści podszywają się pod instytucje bądź osobę, usilnie przy tym nakłaniając swoją ofiarę do tego, by wykonała dla nich konkretną czynność. Oszust stara się wyłudzić przy tym wszelkie dane, które będą niezbędne do zalogowania się w różnych serwisach – najczęściej są to dane osobowe oraz najważniejsze informacje dotyczące kart płatniczych. W przypadku phishingu bardzo często pojawia się również problem nieświadomego instalowania złośliwego oprogramowania na komputerze ofiary. Jest to prosta forma ataku wymagająca od oszusta nieco sprytu i znalezienia niezbyt czujnego internauty. Tu nie konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy, dlatego też phishing jest obecnie tak powszechną formą ataku, która poważnie zagraża nam, wszystkim użytkownikom sieci, szczególnie jeżeli intensywnie korzystamy z rożnego rodzaju portali społecznościowych.

Po czym możemy poznać, że mamy do czynienia z phishingiem ? Oto kilka charakterystycznych oznak:

  • oferta w e-mailu wygląda zbyt dobrze, by mogła być prawdziwa,
  • nadawca jest znany, choć nie jest osobą z którą kiedykolwiek rozmawialiśmy,
  • wiadomość e-mail ma charakter straszący lub alarmujący, co z założenia ma w odbiorcy wzbudzić poczucie zagrożenia,
  • wiadomość stała wysłana przez znaną organizację, a w jej treści jest prośba do podania danych osobowych,
  • wiadomość zawiera dziwne i nietypowe załączniki.

Wbrew pozorom ochrona przed phishingiem nie jest skomplikowana, wymaga jednak zachowania szczególnej ostrożności przy korzystaniu z dobrodziejstwa Internetu. Nie należy również otwierać wszystkich załączników przy przekierowań do stron internetowych tym bardziej, jeśli  pochodzą od sprawdzonego i zaufanego nadawcy lub jeżeli wzbudzają w nas jakiekolwiek wątpliwości.

Vishing – czym jest i jak go uniknąć ?

Vishing jest jedną z odmian phishingu. W tym przypadku jednak oszuści wykorzystują nie Internet, a telefon. Vishing to doskonale wszystkim  znana metoda na ”wnuczka” lub ”policjanta”, dotykająca szczególnie osoby starsze, które niestety bardzo często nie są świadome tego, że stają się ofiarą poważnego oszustwa. Warto jednak mieć świadomość tego, że vishing to oszustwo, które dotyka również młode osoby. Tu oszuści mogą próbować wyłudzić dane między innymi poprzez założenie i zweryfikowanie konta (np. na wirtualnej giełdzie), nakłonienie do zainstalowania złośliwego oprogramowania czy podania danych karty kredytowej czy poufnych informacji dotyczących konta bankowego. W tym przypadku należy zachować czujność i odbierając połączenie od nieznanego numeru zachować ostrożność i zdrowy rozsądek, szczególnie jeżeli rozmówca przedstawia nam niezwykle atrakcyjną ofertę, która jest tak fantastyczna, że niemożliwym jest by była prawdziwa.

Leave a Reply