Blog związany z tematami technologicznymi. Recenzje, opisy i rozwiązania problemów natury technicznej, takich jak naprawa myszki, monitora, zasilacza, trochę o marketingu internetowym, SEO, SEM, pozycjonowanie. Czyli wszystko i nic ale może coś tutaj ciekawego dla siebie znajdziecie ;)

Serwisowa, sprzęt

Naprawa scrolla w myszce

naprawa monitorow

monitor naprawa

Często się zdarza, ze kupimy drogą myszkę dla graczy i już po okresie gwarancji, przestaje nam poprawnie działać scroll, co zrobić wtedy? Wyrzucić mysz ? Wydać znowu około 300 złotych na mysz ? Nie, naprawić! Tak powinniśmy zrobić, naprawa jest banalna.

Tak jak wspominałem na wstępie, to często występujący problem. Czasami wystarczy po prostu oczyścić okolice scrolla, ale nie zawsze brud jest przyczyną naszych problemów.

Dzisiejszym pacjentem jest Steelseries Rival, mój własny osobisty który czekał aż do niego zajrzę. Właśnie przyczyną dla której trzeba było do niego zajrzeć był niedziałający scroll.

Zaczynamy

Do myszki trzeba się w jakiś sposób dostać, tak wygląda spód:

 

 

 

 

 

 

Gdzie są śrubki, które trzeba odkręcić by dostać się? a no pod ślizgaczami:

 

 

 

 

 

 

Musimy delikatnie zdemontować ślizgacze i odkręcić cztery śruby. Ślizgacze demontujemy w taki sposób, że podważamy je delikatnie płaskim śrubokrętem i odklejamy. Potem rozkładamy myszkę na dwie części.

 

 

 

 

 

 

Problemem w mojej myszce, okazał się ten element (enkoder):

 

 

 

 

 

Więc trzeba było zacząć poszukiwania takiego elementu, oczywiście recykling części, wchodzi tutaj w grę jak najbardziej. Znalazłem starą mysz, która posłużyła do kanibalizmu:

 

 

 

 

 

Oczywiście uszkodzony element należało wylutować z myszki którą chcemy naprawić jak i z myszki która posłużyła jako dawca części.

 

 

 

 

Na miejsce uszkodzonego elementu, montujemy działającą część.

 

 

 

 

 

 

 

 

Złożyć mysz do kupy i cieszyć się działająca własnoręcznie naprawioną myszką. Naprawa jest super prosta i każdy kto potrafi posługiwać się śrubokrętem, lutownicą da sobie radę z naprawą.

Podsumowanie

Naprawa takiego problemu jest satysfakcjonująca, nie będziemy zmuszeni wydawać pieniędzy na kolejny sprzęt. A i jak wiadomo podczas grania, przyzwyczajenie do kształtu myszki jak i jej feelingu jest strasznie ważne. Czasem nawet ten sam model ale kupiony po jakimś czasie to już nie to. Problemy dwuklików, niedziałających przycisków itp., można usunąć dokładnie w ten sam sposób kanibalizując stare myszk i po prostu wymieniając uszkodzone elementy na sprawne. Do tego bardzo zachęcam bo satysfakcja po czymś takim jest na prawdę na wysokim poziomie a do tego nauczymy się czegoś nowego. Zresztą naprawy w obecnym czasie są wskazane. Społeczeństw jest typu wyrzućmy coś niedziałającego i kupmy nowe. I tyczy się to każdej sfery życia.

2 Comments

  1. adam_broda

    A co zrobić jeśli nie masz starej myszki?

Leave a Reply