Blog związany z tematami technologicznymi. Recenzje, opisy i rozwiązania problemów natury technicznej, takich jak naprawa myszki, monitora, zasilacza, trochę o marketingu internetowym, SEO, SEM, pozycjonowanie. Czyli wszystko i nic ale może coś tutaj ciekawego dla siebie znajdziecie ;)

Serwisowa

Naprawa monitora LG 1919S – sekcja zasilania

naprawa monitorow

monitor naprawa

Naprawa Monitora LG

LG 1919S to monitor który trafił do mnie już jakiś czas temu, więc będzie w dużym skrócie. Pewnego słonecznego dnia dostałem w swoje ręce monitor który nie dawał znaków życia, był martwy. Najpierw podejrzenie padło na kabel zasilający ale ten był sprawny. Nie pozostało nic innego jak otworzyć pacjenta i do niego zajrzeć. Usterka była prosta do zdiagnozowania. Nawet nie trzeba było brać miernika a dokładniej, umarły elektrolity. 1000uf 16V dokładniej dwie sztuki.

lg1919S kondensatory

Już na pierwszy rzut oka widać, że dwie sztuki są uszkodzone, charakterystyczne wybrzuszenie. Swoją drogą należy zwrócić uwagę na to, w jakim miejscu inżynierowie umieszczają elektrolity które nie lubią wysokich temperatur … Blisko stabilizatora napięcia który lubi się mocno nagrzać. To znany proces nazywany ang. planned obsolescence mało etyczne ale często spotykane. Nie pozostało nic innego jak wylutować uszkodzone kondensatory i

kondensatory

wlutować nowe lub takie które odzyskaliśmy ze starego sprzętu. Ja w tym przypadku wykorzystałem elementy odzyskane, ważne by było to kondensatory Low ESR i takie których temperatura pracy jest do 105 stopni Celsjusza, przez to będą dłużej działać. No i o pojemność 1000 uf i napięciu pracy minimum 16V – zasada jest taka, że pojemność musi się zgadzać a napięcie pracy może być wyższe ale w żadnym wypadku niższe bo wtedy może to się źle skończyć 😉

Dobrą praktyką jest aby nie wymieniać tych uszkodzonych a wszystkie w pobliżu. Można się tego trzymać jako dobra praktyka, bo wtedy minimalizujemy prawdopodobieństwo, że kolejne w okolicy umrą w najbliższym czasie. W innym przypadku wszystko będzie sprawnie działać ale za niedługi czas możemy mieć podobne objawy z sąsiednimi kondensatorami, a tego jest dobrze uniknąć.

Sama naprawa była dziecinnie prosta i każdy powinien sobie z nią poradzić. Monitor po roku od naprawy nadal dobrze służy swojemu właścicielowi.

Do tego w diagnozie uszkodzeń układów zasilania w przypadku monitorów, producenci dbają o dokładny opis napięć jakie powinny być w danym miejscu układu. To strasznie pomaga w diagnozie jeżeli nie jest tak oczywista jak w tym przypadku.

Jak widać naprawy nie zawsze są skomplikowane. Najważniejsze jest wiedzieć od czego zacząć i gdzie szukać potencjalnego problemu. Potem już poleci z górki i będziemy cieszyć się z własnoręcznie naprawionego w tym przypadku monitora. A taka frajda to na prawdę fajna sprawa. Zdecydowanie lepiej smakuje taki sukces, niż czasami kupno nowej rzeczy na zastępstwo starej.

1 Comment

  1. Gratulujacy

    Gratuluję naprawy 🙂

Leave a Reply