Blog związany z tematami technologicznymi. Recenzje, opisy i rozwiązania problemów natury technicznej, takich jak naprawa myszki, monitora, zasilacza, trochę o marketingu internetowym, SEO, SEM, pozycjonowanie. Czyli wszystko i nic ale może coś tutaj ciekawego dla siebie znajdziecie ;)

gry, sprzęt

Jak podłączyć 144 Hz monitor

Przeglądając różne tematy na forach dotyczące monitorów 144 Hz i osiągających wyższe częstotliwości odświeżania, trafiłem na wiele tematów, których treść dotyczyła tego, iż po zakupie i podłączeniu monitor działał nadal jako 60 Hz i nie dało się osiągnąć wyższej częstotliwości odświeżania.

Co jest tego powodem ?

Powód jest z reguły bardzo prozaiczny. A dokładniej jest to kabel wykorzystywany do komunikacji pomiędzy monitorem a kartą graficzną naszego komputera. Większość ludzi niezwiązanych z branżą IT, uważa, że każdym kablem da się osiągnąć odświeżanie powyżej  60 Hz, niestety tak nie jest.

Rodzaje kabli do podłączenia monitora

Wymienię tylko te najpopularniejsze stosowane w obecnych monitorach i kartach graficznych. Więc zaczynajmy.

VGA / D-SUB

Jest to złącze analogowe wykorzystywane jeszcze dość często przy podłączeniu monitora do karty graficznej komputera. Za jego pomocą nie osiągniemy, częstotliwości odświeżania wyższej niż 60 Hz! Należy o tym pamiętać.

DVI

Jest to złącze cyfrowe. Za pomocą którego można przesłać obraz o rozdzielczości 2560/1600 i odświeżaniu 60 Hz lub 1920/1080 z odświeżaniem na poziomie 144 Hz, ale tutaj mała uwaga, musimy korzystać z wersji Dual Link. W innym przypadku nie osiągniemy 144 Hz. Jak odróżnić wersję Dual link od single ? Na obrazku poniżej różnica:

Niestety to nie koniec wersji złącz DVI. Mamy jeszcze:

  • DVI-I które obsługuje sygnał cyfrowy jak i analogowy,
  • DVI-D które przesyła jedynie sygnał cyfrowy,
  • DVI-A które obsługuje jedynie sygnał analogowy.

HDMI

Przesyła sygnał cyfrowy wraz z dźwiękiem. HDMI występuje w kilku wersjach podobnie jak USB 😉 Każda z wersji ma inne właściwości. Co do możliwości wyświetlani częstotliwości odświeżania. W dużym skrócie:

  • HDMI 1.0, 1.1, 1,2 maksymalna częstotliwość odświeżania to 60 Hz,
  • HDMI 1.3, 1.4 maksymalna częstotliwość odświeżania 144 Hz dla rozdzielczości fullHD,
  • HDMI 2.0, 2.1 maksymalna częstotliwość odświeżania 240 Hz dla rozdzielczości fullHD,

DisplayPort

Jest to złącze stworzone do przesyłania sygnału z częstotliwością odświeżania wyższą niż 60 Hz. Wersje 1.0/1.1 zapewniają już odświeżanie 144 Hz w rozdzielczości fullHD, wersje 1.2, 1.3 i 1.4 w tej rozdzielczości pozwalają osiągnąć wynik na poziomie 240 Hz odświeżania.

Skrót całości

Aby osiągnąć 144 Hz wyświetlanych na monitorze należy wykorzystać do połączenia komputera z monitorem kable typu:

  • DVI Dual link,
  • HDMI 1.3, 1.4,
  • DisplayPort 1.0, 1.1.

Aby osiągnąć wyższą częstotliwość odświeżania niż 144 Hz na monitorze powinniśmy wykorzystać:

  • HDMI 2.0, 2.1,
  • DisplayPort 1.2, 1.3, 1.4.

Teraz już wszystko powinnobyć jasne, z jakiego kabla należy korzystać by osiągnąć częstotliwość odświeżania wyższą niż 60 Hz na monitorze. Jeżeli macie jakieś pytania lub z czymś się nie zgadzacie, zapraszam do komentowania.

Konfiguracja w systemie

Krótko w krokach:

  1. Prawy przycisk myszy na pulpicie,
  2. Ustawienia zaawansowane,
  3. Monitory,
  4. Wybieramy częstotliwość odświeżania,
  5. Zapisujemy,
  6. Cieszymy się nowym odświeżaniem monitora.

Screenorelacja:

12 Comments

  1. gracz

    No i wreszcie wszystkie informacje nt. kabli do monitora 144 hz w jednym miejscu. Bo czasem można dostać pomieszania z poplątaniem jaki kabel by osiągnąć 144 hz w monitorze lub więcej.

  2. Ellexoste

    Dobre, znalazłem tu wszystko czego potrzebowałem by podłączyć monitor 144 hz. W sieci było dużo różnych sprzecznych informacji a tu wszystko w jednym miejscu.

  3. Paweł

    Zakupiłem kabel Hama 1,5m z pozłacanymi końcówkami , double shieldingiem w wersji 2.0 z maksymalną rozdzielczością 4096 x 2160 pixeli…. Po zmianie kabla z DVI Dual link gdzie monitor wyświetlał mi 144Mhz, na Hdmi ,który jest wyposażony w ETHENRNET Monitor pokazuje mi maksymalną możliwość odświeżania w 60Mhz. Moje pytanie brzmi… Jak ustawić 144 Mhz skoro z automatu mi nie pozwala ustawić wyższej wartości odświeżania ?

    • Comment by post author

      pho

      Sama karta graficzna wyposażona jest w HDMI ale która wersja, bo może tu tkwi problem? Do tego jakiej rozdzielczości używasz?

      • Paweł

        Mam MSI GTX1070 Więc karta ma 2,5 roku . Rozdzielczość to 1920×1080. Wielokrotnie sprawdzałem ustawienia. Ogólnie podpiąłem display port i działa 🙂

    • Quake2

      Niestety ale kable hdmi nie dają więcej niż 120hz, sprawdzałem ich wiele. Dlatego uważam, że powyższe informacje są błędne.

  4. buczi

    Ja miałem podobnie. W ustawieniach systemu nie można było ustawić więcej jak 60hz, dopiero w ustawienia panel nVidia mogłem 144hz.

  5. edzia

    Od kiedy HDMI przesyła 144 hz ???? Nie przesyła.

  6. Ripi

    Jesteś mistrzem, w końcu ładnie i zrozumiale opisane zostało jak osiągnać 144hz na nowych kartach graficznych bez portu DVI-D. 5 dzień sie głowie z tematem i już miałem zmieniać monitor (BENQ XL2411 – portu display port) a tu okazało się że wystarczy kupić kabel hdmi 1.4

  7. Pytanie

    Siemka! W lapku mam wejście HDMI 2.0 (nie mam DP) i chcę podłączyć monitor 240hz. Z tekstu wynika że mogę to zrobić i będę miał maksymalne hz. Tylko się bym chciał upewnić czy na 100% zadziała monitor w 240hz.

Leave a Reply