Blog związany z tematami technologicznymi. Recenzje, opisy i rozwiązania problemów natury technicznej, takich jak naprawa myszki, monitora, zasilacza, trochę o marketingu internetowym, SEO, SEM, pozycjonowanie. Czyli wszystko i nic ale może coś tutaj ciekawego dla siebie znajdziecie ;)

bezpieczeństwo, programy, sieć

Dlaczego warto korzystać z VPN ?

vpn logo art

Potrzeba ochrony zasobów sieciowych odnosi się nie tylko do instytucji, organizacji i przedsiębiorstw, ale także do zwykłych użytkowników sieci web. Jednym ze sposobów na zabezpieczenie swoich danych, plików a nawet interesów jest korzystanie z wirtualnych sieci prywatnych. VPN szczególnie zyskuje na popularności w dobie przenoszenia wszelkiego rodzaju aktywności do internetu. Rozwój branży e-commerce, praca zdalna, powszechność sieci wi-fi sprawiają, że o bezpieczeństwo eksplorowania sieci trzeba dbać na różne sposoby.

VPN – definicja i charakterystyka

Wirtualna sieć prywatna, bo tak brzmi spolszczona nazwa anglojęzycznego sformułowania virtual private network, to prywatna sieć działająca w ramach istniejącej sieci publicznej, która funkcjonuje na zasadach tzw. tunelu. Użytkownik łączy się z serwerem obsługującym usługę, z pominięciem pośrednich serwerów. W przypadku tradycyjnego połączenia internetowego użytkownik wysyła żądanie najpierw do swojego dostawcy internetu, który przekierowuje połączenie dalej. W wyniku takiego działania zapytanie musi przejść nawet przez kilkanaście, mniej lub bardziej weryfikowalnych, serwerów pośredniczących. To zaś sprawia, że bezpieczeństwo danych użytkownika stoi pod dużym znakiem zapytania, przede wszystkim w kontekście ich prywatności. VPN stanowi zatem „drogę na skróty” pomijającą pośredników biorących udział w przekazywaniu danych elektronicznych. Jesteśmy świadkami coraz większego wzrostu liczby zagrożeń pojawiających się w sieci. Kwestie bezpieczeństwa w użytkowaniu internetu jeszcze nigdy nie były tak ważne, jak w tym momencie.

Dlaczego warto korzystać z VPN? Tunelowanie gwarantem bezpieczeństwa

VPN działa na zasadach tunelowania. Można tę sytuację porównać do pieszego przechodzenia przez zabudowaną konstrukcję. Aby dostać się na drugi jej koniec, musimy podążać w jednym kierunku. Nikt z zewnątrz nie ma możliwości ingerowania, przeszkodzenia, czy nagłego wejścia w tor naszego chodu. Podobnie jest w przypadku wirtualnej sieci prywatnej, która maskuje nasze połączenie uniemożliwiając ingerencję ze strony innych podmiotów. Tunelowanie jest najważniejszą cechą sieci VPN, gdyż to dzięki niemu nasze dane pozostają bezpieczne: od momentu wysłania do chwili otrzymania na końcu ich podróży. Co więcej, podczas tego procesu wszystkie dane są dodatkowo szyfrowane i umieszczane w oddzielnych pakietach – to na wypadek, gdyby wspomniany tunel „zawalił się”, czyli uległ atakowi ze strony hakerów. VPN zabezpiecza nas przed nagłą utratą wrażliwych danych, co jest szczególnie ważne w kontekście korzystania z sieci publiczny, np. wi-fi na dworcu, na uczelni czy w galerii handlowej.

Najpopularniejsze serwisy VPN

My, jako użytkownicy, możemy korzystać z usług wielu dostępnych serwisów VPN. Wśród najbardziej polecanych i bezpiecznych wyróżnić można m.in.:

I wiele, wiele innych, cechujących się wysokim poziomem bezpieczeństwa, łatwością obsługi i – co ważne – darmowym i nieograniczonym dostępem. Alternatywą może być korzystanie z usługi VPN wbudowanej już w przeglądarkę internetową (taką opcję udostępnia m.in. Opera).

Co użytkownik zyskuje dzięki korzystaniu z VPN i jakie sieci prywatne są najlepsze?

Wzmocnienie poziomu bezpieczeństwa to najważniejszy aspekt wykorzystania wirtualnej sieci prywatnej w praktyce. Szyfrowanie danych i tunelowanie zapewnia bezpieczeństwo m.in. naszych danych do konta bankowego czy profili w mediach społecznościowych nawet wtedy, gdy łączymy się z publiczną siecią wi-fi. VPN umożliwia także przekierowanie na inny, zagraniczny serwer. Jest to przydatne w przypadku np. pobytu za granicą, kiedy dany portal blokuje dostęp ze względu na nieprawidłową lokalizację. Wirtualna sieć prywatna pozwala obejść ten problem, pozwalając na uzyskanie „wirtualnego przekierowania” na dowolne miejsce na ziemi. To również sprawia, że oprogramowanie szpiegujące, które przez naszą nieuwagę mogło zostać zainstalowane na naszym urządzeniu, nie będzie w stanie namierzyć naszej dokładnej lokalizacji.

Leave a Reply