Blog związany z tematami technologicznymi. Recenzje, opisy i rozwiązania problemów natury technicznej, takich jak naprawa myszki, monitora, zasilacza, trochę o marketingu internetowym, SEO, SEM, pozycjonowanie. Czyli wszystko i nic ale może coś tutaj ciekawego dla siebie znajdziecie ;)

bezpieczeństwo, marketing, web

Darmowy SSL dla strony

Większość z nas, wie, że zastosowanie certyfikatu SSL na stronie ma pozytywne skutki czy to w psychice osoby odwiedzającej naszą stronę czy w wynikach wyszukiwania w Google. Niestety często na samym początku przygody z blogowaniem czy prowadzeniem własnej strony internetowej musimy zainwestować pieniądze w taki certyfikat lub firma hostingowa daje nam darmowy certyfikat. Jeżeli nasz hosting nie ma takiej możliwości a nie chcemy się przenosić lub wydawać pieniędzy na certyfikat są inne sposoby na pozyskanie darmowego. Dziś przybliżę jeden z nich.

Cloudflare

Jest to amerykańska firma świadcząca usługi CDN oraz DNS. Świadczy usługi płatne jak i darmowe. Jedną z darmowych jest współdzielony certyfikat SSL, który w prosty sposób można wdrożyć na własnej stronie internetowej.

Jak to zrobić ?

Aby to zrobić należy na stronie https://www.cloudflare.com/ zarejestrować konto a potem postępować według kroków które opiszę.

Po zarejestrowaniu i aktywowaniu konta należy dodać naszą domenę poprzez kliknięcie w + Add Site:

 

 

Następnym krokiem jest wpisanie adresu URL naszej strony i kliknięcie „Add Site”:

 

 

 

Potem przechodzimy do momentu w którym otrzymujemy informacje o tym co czeka nas w dalszych krokach:

 

 

 

 

 

Następnie wybieramy plan, nas interesuje darmowy:

 

 

 

Zostanie pokazany nam 'ruch’ do naszej domeny:

 

 

 

 

 

 

 

Kolejno dostajemy informacje o tym, że musimy zmienić DNS’y:

 

 

 

 

Zmianę należy zrobić tam gdzie kupiliśmy domenę i gdzie jest możliwość podmiany adresów DNS. Następnie dostaniemy informacje o tym, że zmiana zaszła lub nie (czasami jest to natychmiastowe czasami trwa kilka godzin):

 

 

 

 

To by było na tyle, jeżeli chodzi o samo dodanie darmowego SSL’a na naszą stronę. Ale należy jeszcze pamiętać o jednej rzeczy.

Dodanie reguły

Ważne jest aby dodać regułę, która będzie przekierowywała nam ruch z http na https. Aby to zrobić należy postępować w następujący sposób:

Klikamy 'page rules’:

 

 

Następnie:

 

 

 

 

 

Create page rules i dodajemy regułę:

 

 

 

 

„Always Use HTTPS”. Adres URL należy zapisać w formie: HTTP://adresnaszejstrony.pl/*, gwiazdka jest po to aby przekierowanie dotyczyło każdej podstrony a nie tylko strony głównej. W przypadku gdy chcemy mieć adres np: forum.adresnaszejstrony.pl/ warto zapisać w takiej formie: HTTP://*.adresnaszejstrony.pl/* dzięki temu każda podstrona będzie miała przekierowanie na HTTPS. A to jest ważne, żeby w Google nie powstały duplikaty i warto zrobić to od razu.

Na koniec

Jak widać, nie trzeba płacić za certyfikat SSL aby go wdrożyć do siebie na stronę nawet w momencie gdy nasz hostingodawca nie oferuje takiej darmowej usługi. Wdrożenie go dzięki Cloudflare jest szybkie, proste i mało inwazyjne. A o zaletach z jego posiadania nie muszę chyba pisać.

1 Comment

  1. MaroZ

    Fakt przydatna informacja jak uzyskać darmowy ssl dla strony internetowej. W sumie mógłbyś też poruszyć temat darmowego ssl jakim jest lets encrypt, też może się przydać taka informacja.

Leave a Reply