Blog związany z tematami technologicznymi. Recenzje, opisy i rozwiązania problemów natury technicznej, takich jak naprawa myszki, monitora, zasilacza, trochę o marketingu internetowym, SEO, SEM, pozycjonowanie. Czyli wszystko i nic ale może coś tutaj ciekawego dla siebie znajdziecie ;)

bezpieczeństwo

Nie daj się czytać innym!

Czym jest prywatność w obecnym świecie ?

Dzisiejszy świat jest pełny elektroniki, mediów społecznościowych gdzie każdy próbuje zabłysnąć. Często pochłonięci życiem wirtualnym które wkracza do naszego życia realnego zapominamy o własnej prywatności, świadomie lub nie. Niestety serwisy typu facebook, instagram, google przechowują dane o nas i o naszym życiu. A a o naszą prywatność trzeba dbać jest to nasze prawo! Bo jak mówi definicja prywatności jest to zdolność do dochowania swoich zwyczajów, danych osobowych niejawnych. W obecnym świecie jest to bardzo trudne ale nie niemożliwe. Zastanawialiście się kiedyś nad takim archaizmem jakim jest poczta e-mail ? Skąd taki dostawca wie jakie reklamy nam zaserwować ? A stąd, że większość usługodawców skanuje treść maila i jego załączniki, fajnie prawda? Do tego dochodzą ciasteczka i w ten o to sposób algorytm tworzy sobie nasz profil 'psychologiczny’. Jak się przed tym bronić ? Opowiem dalej.

Ochrona naszych e-maili

Właśnie jak szary człowiek może chronić swoje wiadomości e-mail przed wszędobylską inwigilacją ? A najprościej skorzystać z protonmail.com czym jest protonmail ? A szwajcarską usługą webmailową która zapewnia nam anonimowość, poprzez szyfrowanie treści naszych wiadomość. Stworzona została przez trzech pracowników CERu w celu zapewnienia prywatność korespondencji poczty elektronicznej, pierwotnym założeniem było aby usługa była wykorzystywana przez pracowników naukowych w celu zapewnienia bezpiecznej wymiany informacji i wyników badań. Jednak z czasem zrobił się pomysł żeby każdy człowiek mógł mieć zapewnioną prywatność korespondencji i dzięki temu zrodził się pomysł, który został zrealizowany.

Żaden z pracowników firmy protonmail nie ma ma dostępu do naszej korespondencji, szyfrowanie odbywa się z poziomu klienta. Czyli dopiero po wpisaniu naszego hasła (swoją drogą gdy je zapomnimy to już nie odzyskamy, bo nigdzie nie jest przetrzymywane:P) dlatego mamy pewność, że nikt nie przeczyta naszych wiadomość.

Konto podstawowe jest darmowe, nie zapewnia takiego miejsca do przechowywania informacji jak np. poczta od google – gmail. Ale coś za coś. Zakładając darmowe konto dostajemy: 500 mb na nasze wiadomości, możliwość wysyłki 150 e-mali na dobę oraz niestety ograniczone wsparcie techniczne. Płatne plany są zdecydowanie lepsze ale nie każdy chcę wydawać pieniądze. Dostajemy również aplikację  na Androida i iOS która pozwala nam w bezpieczny sposób korzystać z naszej poczty. Moim zdaniem warto założyć tam e-maila bo może nam się przydać w wielu sytuacjach takich jak np. wysyłanie skanów dokumentów do banków i podobnych instytucji, korespondencji z US lub podobne. Dzięki temu, wiemy, że nasze dane nigdzie nie wyciekną tą droga a to już sporo. Powiedziałbym, że bardzo dużo. Dlatego protonmail to świetna alternatywa dla ludzi którzy cenią sobie swoją prywatność i dla ludzi którzy po prostu nie chcą aby ktoś przez 'przypadek’ wszedł w posiadanie ich danych, zdjęć czy po prostu najzwyklejszego tekstu maili.

Czy będziecie korzystać nie mam pojęcia ale mocno namawiam by chociaż tak zadbać o swoją prywatność.

Leave a Reply