Na tak postawione pytanie, jest tylko jedna odpowiedź, tak warto. Czym więc jest mapa naszej witryny? Jest zbiorem linków i odnośników do wszystkich treści, jakie zamieszczamy na naszej stronie internetowej.
No dobrze, ale co nam to daje ?
Stworzenie pliku z mapą witryny, daje sporo korzyści. W pierwszej kolejności należy wymienić, że dzięki stworzeniu takie mapy, robot Google trafi na każdą podstronę i odnośnik na naszej witrynie. Co za tym idzie, publikowane przez nas treści trafią szybciej do szerszego grona odbiorców. A o to chodzi chyba każdemu aby jak najszybciej i najdokładniej trafić do odbiorców.
Ale w jakiej formie powinna być taka mapa witryny?
Większości myśli, że mapą witryny może być tylko plik XML’owy. Nie jest to prawdą. Sitemap, może być w różnych formatach:
- Plik XML,
- RSS, Atom, mRSS,
- Plik tekstowy z rozszerzeniem .txt i kodowaniem utf-8,
- Domeny Google,
Mapa witryny ma jeszcze jedną cechę o której mało osób mówi, może być statyczna lub dynamiczna. Statyczny plik z mapą witryny to taki, który raz wygenerowany dla wszystkich działających odnośników na naszej witrynie nie będzie się zmieniał automatycznie gdy dodamy nowe treści. Moim zdaniem ten rodzaj sprawdzi się, jedynie na stronach gdzie nie dodajemy już treści ale chcemy aby każdy odnośnik był dobrze zaindeksowany i zmapowany przez robota Google. Oczywiście istnieje możliwość edycji takiego pliku po dodaniu czegoś nowego na naszą witrynę ale to wymaga, ręcznego wprowadzenia i zaktualizowania pliku. Dużo lepszym rozwiązaniem jest dynamiczna mapa strony. Co to znaczy dynamiczna? A tyle, że wraz z dodawaniem nowych treści na naszą stronę, plik z mapą aktualizuje się automatycznie i nie trzeba nic więcej robić.
Co powinna zawierać mapa strony?
Wszystko co chcemy aby trafiło do naszych czytelników. Spis artykułów, produktów, obrazków, mediów i innej treści, którą chcemy zaprezentować.
Jak wygenerować taką mapę strony?
W bardzo prosty sposób. Można skorzystać z zewnętrznych generatorów plików z mapą strony. Jest to najlepsze rozwiązanie a potem umieścić plik z mapą strony na naszym serwerze/hostingu i dodać link do niego w Google Search Console. Jak to zrobić, opowiem w kolejnym wpisie. Można również skorzystać z wtyczek dla odpowiednich CMS’ów, które są stworzone do generowania map stron, spis dedykowanych wtyczek i narzędzi dla odpowiednich CMS’ów i narzędzi zewnętrznych znajduje się tu: spis wtyczek i narzędzi do generowania map strony.
Czy każda strona powinna mieć mapę strony?
Zdecydowanie tak, te duże jak i te małe. Poprawi to jej pozycję oraz zapewni poprawną indeksację. Plik z mapą strony w dzisiejszych czasach jest bardzo potrzebny. Warto go dla naszej witryny wygenerować aby mieć pewność, że jesteśmy na dobrej drodze do trafienia z naszymi treściami lub produktami do większego grona odbiorców.
Mervin
Całkiem ciekawy artykuł, teraz już mniej więcej wiadomo po co jest mapa strony.
ColemanBig
Fakt, mapa strony dodana do GSC dużo ułatwia indeksację stron. I jest to obecnie taki must have.